úterý 23. října 2012

Budoucnost CRM je ve hvězdách

Schválně nadnesený titulek dnešního příspěvku má vlastně dvě roviny. Snad ani nemá vyvolávat nějaké pochybnosti o budoucnosti CRM, to bych nechtěl. Budoucnost je doufejme naopak přímo hvězdná. Přesné plánování je ale v softwarových projektech velmi obtížné, zvláště pokud se rychle mění celé IT prostředí kolem nás. Letos jsme zažili poměrně podstatné změny plánů vydávání nových funkcionalit CRM a tak i aktuální oznámení nelze brát zcela na 100% závazně. Koneckonců, "Ani ti nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců...".
Tou druhou rovinou je zcela zjevná souvislost s hvězdami co se týče kódových označení dalších podstatných verzí Microsoft CRM, o kterých hovoří oznámení vydaná společností Microsoft tento měsíc.
Do konce roku by měla přijít verze označovaná jako "Polaris", která přinese kompatibilitu CRM napříč dalšími webovými prohlížeči (Chrome, Firefox, Safari) a nové uživatelské rozhraní ve vybraných oblastech řešení, které bude mnohem lépe podporovat průchod základními obchodními procesy (fáze příležitosti, zpracování zájemce nebo případu) bez otevírání nových oken (tzv. Flow user experience). Další zajímavostí bude např. možnost volat přímo z CRM přes Skype a Lync (click to Skype, click to call), integrace se sociální sítí Yammer (letošní velká akvizice firmy Microsoft) a mapami Bing. Verze "Polaris" je očekávána v prosinci pro variantu CRM Online. Ve stejném období přijde pro stávající zákazníky Update Rollup 12, který ale bohužel nebude obsahovat všechny novinky. Kompatibilitu s více prohlížeči však ano.
Ve druhém kvartále 2013 přijde verze "Orion". Ta přinese nové HTML5 uživatelské rozhraní ve stylu Windows 8. Živé dlaždice a stručné ale úderné podání informací by mohly oslovit uživatele různých typů zařízení (ultrabook, tablet, ...). V této vlně by se také měl objevit mobilní CRM klient podporovaný přímo Microsoftem (pro všechny hlavní mobilní platformy) a podpora pro Office 2013.
I další, vzdálenější verze, které by měly přicházet zhruba 2x do roka, nesou jména hvězd. Následovat budou "Leo" a "Vega". Jejich obsah ale ještě není detailně znám.
Nové informace byly komunikovány v průběhu akcí tohoto měsíce: CRM User Group Summit a eXtremeCRM 2012. Viz také MSDynamicsWorld.com.

Žádné komentáře:

Okomentovat